Zbyněk Müller

je dirigentem opery Národního divadla v Praze,  hlavním hostujícím dirigentem Státní filharmonie Košice a působí jako pedagog na pražské AMU.

 

Hudbě se věnuje od dětství – v šesti letech se začal učit hře na klavír, poté vystudoval pražskou konzervatoř a Akademii múzických umění v Praze v oborech hoboj (F.X.Thuri, J.Mihule) a dirigování (M.Klemens, J.Bělohlávek).

Během studií se prosadil v mnoha národních i mezinárodních interpretačních soutěžích, z nichž jmenujme alespoň Concertino Praga (1989, 1.cena), či mezinárodní interpretační soutěž Pražského jara (1996 - 2.cena a 4 další ceny). V  roce 1996 mu byla udělena Cena Josefa Hlávky, o rok později obdržel od Společnosti Bohuslava Martinů cenu za nejlepší provedení díla tohoto skladatele na karlovarském festivalu „Mladé pódium“. Dva roky byl prvním hobojistou opery Národního divadla v Praze, v letech 1995-2005 zastával místo sólohobojisty v Pražské komorní filharmonii. 

Jako dirigent začal nejprve spolupracovat s Pražskou komorní filharmonií, kde během deseti let dirigoval více než 50 koncertů, a to i na významných hudebních festivalech a prestižních událostech (např. Pražské jaro), několikrát vystoupil i jako sólista a dirigent v jedné osobě. Spolupracuje s většinou českých symfonických těles, v roce 2004 úspěšně debutoval s orchestrem FOK, v roce 2010 pak s Českou filharmonií. V letech 2004/5 byl šéfdirigentem Kladenského symfonického orchestru. Dále hostoval v Maďarsku (Symfonický orchestr Miskolc),  Japonsku (orchetr Tohogakuen), Itálii (Filarmonica Marchigiana) a Polsku (Baltská filharmonie Gdańsk, Filharmonia Pomorska Bydgoszcz).

V letech 2001-2002 působil jako asistent šéfdirigenta V. Ashkenazyho v České filharmonii kde poznal práci též mnoha jiných významných dirigentů, jako jsou např. L. Segerstam, C. P. Flor, Z. Mácal, M. Honeck aj.

Rokem 2005 začíná pravidelná spolupráce se Státní filharmonií Košice, kde působil v letech 2008 až 2021 jako šéfdirigent. Nastudoval a provedl zde mnoho stěžejních děl světového symfonického repertoáru (Čajkovskij - 4-6.symfonie, Dvořák - 6-9. symfonie, Debussy - Moře, Stravinskij - Pták Ohnivák, Janáček-Taras Bulba, Suk – Asrael, Mahler – 1.symfonie atd.), ale i rozsáhlá díla vokálně-instrumentální (Verdi-Requiem, Mozart-Requiem, Dvořák-Stabat Mater a Requiem, Rossini – Stabat Mater a Petite messe solennelle atd.). Košickou filharmonii řídil i při velmi úspěšných koncertech v Maďarsku a Polsku, na vůbec prvním vystoupení tohoto orchestru na festivalu Pražské jaro 2010) a dále opakovaně na turné v Německu a Číně.

Na pódiu byl Zbyněk Müller jako dirigent partnerem mnoha vynikajícím umělcům (Gidon Kremer, Josef. Suk, J.Lloyd Webber, Isabelle Faust, Sophia Jaffé, Marián Lapšanský, Pavel Šporcl, Eva Urbanová, Sergej Larin, Tomasz Konieczny, aj.).

Zbyněk Müller se věnuje intenzivně též opeře – v pražském Národním divadle se od r. 2000 stal postupně dirigentem inscenací Don Giovanni, Kouzelná flétna, Figarova svatba (W.A.Mozart), Osud, Příhody Lišky Bystroušky (L.Janáček), Adriana Lecouvreur (F.Cilea), Aida, La traviata (G.Verdi), Řecké pašije (B.Martinů), Carmen (G.Bizet), Samson a Dalila (C.Saint-Saëns), Rusalka, Jakobín (A.Dvořák), Hoffmannovy povídky (J.Offenbach), Jolanta (P.I.Čajkovskij), Slavík (I.Stravinskij), Lohengrin (R.Wagner) a opery La Conquista (L. Ferrero), kterou nastudoval a provedl v r. 2005 jako světovou premiéru. Se souborem ND, kde je od r. 2004 v trvalém dirigentském angažmá, vystoupil Janáčkově festivalu v Brně (Osud), v Düsseldorfu (Don Giovanni,), na mezinárodním operním festivalu ve Wiesbadenu (Adriana Lecouvreur), v Jižní Koreji, v italské Ravenně a maďarském Miškolci (Don Giovanni) a na Pafos Aphrodíté Opera festival na Kypru (Hoffmannovy povídky), soubor Státní opery Praha vedl při japonském turné s Mozartovou Kouzelnou flétnou. 

V letech 2006-7 v Národním divadle nastudoval Smetanovy opery Tajemství a Hubička, jejichž premiéry na prestižním festivalu Smetanova Litomyšl zaznamenala Česká televize, velkého uznání se dočkalo jeho nastudování Brittenovy opery Gloriana (2012, česká premiéra) a Orffových jednoaktovek Chytračka a Měsíc (2016).  

Vedle působení na první české operní scéně spolupracuje též s Národním divadlem Moravskoslezským v Ostravě, kde nastudoval Giordanovy opery Fedora a Andrea Chénier, se Štátným divadlom Košice (Prodaná nevěsta), dále hostoval v  Teatro Real Madrid (Osud), nebo Deutsche Oper am Rhein Düsseldorf-Duisburg (Don Giovanni).